رفتن به بالا

خبرگزاری منطقه آزاد ماکو

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
  • الخميس ۵ شوال ۱۴۴۱
  • 2020 Thursday 28 May
  • چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰
  • کد خبر : 908
  • مشاهده : 86 بازدید
  • پیشخوان » عکس اول
  • چاپ خبر : روز خبرنگار یا روز ادمین های تلگرامی؟!
منطقه آزاد ماکو پیشرو در رفع فیلتر تلگرام؛

روز خبرنگار یا روز ادمین های تلگرامی؟!

یادداشت مدیرمسوول بمناسبت روزخبرنگار/گویا قُبح تضییع حقوق خبرنگاران در کشور تا حدی از بین رفته که در روز گرامیداشت جایگاه خبرنگار بجای دعوت از فعالین رسانه و صاحبان رسانه از ادمین های کانال های تلگرامی برای نشست خبری، آنهم در حضور مدیرکل ارشاد استان آذربایجان غربی دعوت و حتی تقدیر هم می شود؛ اینجاست که […]

یادداشت مدیرمسوول بمناسبت روزخبرنگار/گویا قُبح تضییع حقوق خبرنگاران در کشور تا حدی از بین رفته که در روز گرامیداشت جایگاه خبرنگار بجای دعوت از فعالین رسانه و صاحبان رسانه از ادمین های کانال های تلگرامی برای نشست خبری، آنهم در حضور مدیرکل ارشاد استان آذربایجان غربی دعوت و حتی تقدیر هم می شود؛ اینجاست که باید به متولیان دعوت کننده گفت:
از طلا گشتن، پشیمان گشته ایم
مرحمت فرموده و ما را مس کنید
در آستانه روز خبرنگار در ۱۶ مردادماه ۱۳۹۷ در منطقه آزاد ماکو، نشستی خبری برگزار می شود که متاسفانه برخلاف قانون بجای دعوت از خبرنگاران و فعالین رسانه های رسمی، ادمین های کانال های تلگرامی را برای نشست خبری و تقدیر و تجلیل از جایگاه خبرنگاران دعوت می کنند و در ملاء عام و در مقابل دوربین ها، میکروفن آرم دار کانالهای تلگرامی را در معرض نمایش و درمقابل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو قرار می دهند؛ متاسفانه به این نیز بسنده نمی کنند و کارت هدیه و تقدیرنامه از بیت المال به ادمین های این کانال های تلگرامی با خطاب نمودن عنوان پایگاه خبری بجای کانال تلگرامی، همه تعاریف قانونی از رسانه را زیر سوال می برند!
نکته جالب اینجاست که مدیرکل ارشاد استان آذربایجان غربی نیز در جلسه حضور داشت و میزبان جلسه قبل از نشست خبری با حضور همین ادمین های کانال های تلگرامی بود، بعبارتی وزارت ارشادی که مطابق قانون مرجع تشخیص رسانه های مجوز دار است در این قُبح و حرمت شکنی شریک جرم متولی دعوت ها بود.
با این تفاسیر سوالهایی در ذهن ایجاد می شود که هیچ عقل سلیمی قادر به پاسخگویی بدانها نمی باشد؛
 اگر تلگرام یک رسانه است چرا فیلتر شده است؟! مگر غیرازاینست که فعالیت در شبکه های اجتماعی غیرمجاز، قابلیت پیگرد قانونی دارد؟! پس بر چه مبنایی به کانال های تلگرامی که با فیلتر شکن فعالیت می کنند و شبکه اجتماعی تلگرام فیلتر شده است؛ رسمیت می بخشید؟!
اگر امروز جایگاه و زحمات خبرنگاران و فعالین رسانه های مجوز دار صرف تبلیغات غیرقانونی اینگونه با بودجه بیت المال زیر سوال برود و هیچ نهادی به آن رسیدگی نکند؛ فردا جای تعجب نخواهد داشت که شاهد دعوت خبرنگاران رسانه هایی چون bbc و voa و … به نشست های خبری باشیم!
چگونه در کشور به حکم یک بازپرس که قانونی هم هست، تلگرام فیلتر می شود ولی وقتی به مراسم یک ارگان رسمی دولتی ادمین های کانال های تلگرامی دعوت می شود واز بودجه بیت المال از آنها بوسیله کارت هدیه و تقدیرنامه قدردانی می شود؛ نهادهای نظارتی و قضایی سکوت می کنند؟! اگر قانون لازم الاجراست برای همه است و اگر نیست برای همه نیست! چرا باید تبعیض آشکار و قانون شکنی در ملاعام توسط متولی دعوت ها که دومرجع دولتی هستند صورت بگیرد ولی آب از آب تکان نخورد؟! از قدیم گفتند تخم مرغ دزد، شتر دزد می شود و با این اوصاف فردا روز اگر به bbc و voa وآمد نیوز و  دیگر رسانه هایی که بواسطه مغایرت با قانون جمهوری اسلامی ایران فیلتر شده اند،کارت هدیه یا تقدیرنامه روزخبرنگار هم بفرستند، نباید تعجب کنیم؟!
برچه مبنایی از ادمین کانال تلگرامی ماکو پرس باعنوان مدیر پایگاه خبری تقدیر کرده اند؟! پایگاه خبری ماکو پرس از کجا مجوز فعالیت دارد ؟! آیا مدیرکل ارشاد استان از این امر بی اطلاع بود؟!
میزبان چه کسی بوده است که رسانه و تعریف رسانه را نمی داند و قادر نیست مجوز دار بودن یا نبودن یک رسانه را از طریق سامانه جامع رسانه های کشور یا ستاد ساماندهی پایگاه های خبری، استخراج کند؟! اگر واقعا متولی دعوت تا این حد ناتوان است چرا باید اجازه بدهند یک نفر برای چندمین بار متوالی برای مجموعه حاشیه سازی کند؟!
چرا وقتی اعتراض می شود که اسم آقای شمیل شیرعلی زاده با سابقه یک دهه فعالیت رسانه و سردبیری نشریه مهرآذربایجان را در تقدیرنامه ها نیست؛ با توجیه اینکه بنا نداشتیم اسم همکاران روابط عمومی را بنویسیم، موضوع را ماست مالی می کنند ؟! اگر بنا براین بود چرا اسم حمیدقاسمی یا اکبر رفاهی یا دیگر افراد را نوشته و اعلام کردید اینها هم که همکار شما بودند؟! تا کی میخواهید با این توجیهات، کینه ورزی و اغراض شخصی متولی دعوت ها و مدیریت مجموعه اطلاع رسانی با افراد رسانه ای را پنهان کنید؟! اگر در این بین بخواهیم خودمان را نیز بگوئیم ممکن است عده ای برداشت کنند که خواسته ما شخصی بوده است ولی ما را هم با رزومه مشخص و دارای امتیازات رسانه ای که قابلیت جستجو از طریق سامانه جامع رسانه های کشور دارد، را نیز به این مراسم دعوت نکرده اند!
درپایان انتظار می رود نهادهای نظارتی و قضایی به این موضوع که رسمیت بخشی به تلگرام و قُبح شکنی در  بهره مندی از رسانه های غیررسمی است، ورود نماید و برخورد مقتضی را مبذول فرماید و مدیرعامل محترم منطقه آزاد ماکو و مدیرکل محترم ارشاد استان نیز بعنوان مدیران ارشد؛ علل و عوامل این تخلف بزرگ را بررسی و با متخلفان و اهمال کاران برخورد لازم را نمایند.
روزگارتان شاد؛ افکارتان پاینده باد
علی مصطفی زادگان

اخبار مرتبطنرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 42,000 ریال
GBP پوند انگليس 51,719 ریال
CHF فرانک سويس 43,450 ریال
SEK کرون سوئد 4,355 ریال
KWD دينار کويت 136,053 ریال
OMR ريال عمان 109,234 ریال
TRY لير ترکيه 6,228 ریال
رفتن به نوارابزار